גז אוזון - לטיפול בכף רגל סוכרתית

מהו גז אוזון ומהן תכונותיו

גז אוזון (O3) בנוי משלוש מולקולות של חמצן ולכן אינו יציב. זו הסיבה שהוא מתפרק במהירות ויוצר רדיקלים ברמת חמצון גבוהה. מאפיינים אלה הופכים אותו למחטא ומחמצן חזק מאוד.

האוזון משמש כחומר חיטוי טבעי כאשר הוא בא במגע עם עובש, פטרייה או חיידק. הוא יוצר תגובה כימית מבלי לפגוע ברקמות ובכך הוא מחטא ומשמיד אותם. תכונות אלה הפכו את הטיפול בגז אוזון למוביל במצב של כף רגל סוכרתית.

היסטוריה של השימוש באוזון לצרכים רפואיים

השימוש באוזון למטרות רפואיות החל עוד בשנות ה-40 של המאה ה-20. באותן שנים התגלה כי לאוזון תכונות אנטי-מיקרוביאליות חזקות שיכולות לסייע בחיטוי פצעים ומניעת זיהומים. המחקר בנושא המשיך להתקדם בשנות ה-50 וה-60, עם מחקרים שהראו יעילות גבוהה של אוזון בטיפול בפצעי לחץ ופצעים כרוניים. ניסויים קליניים ראשונים החלו באותן שנים.

כיצד פועל גז האוזון?

האוזון פועל במספר מנגנונים:

  • בעל פעילות אנטי-מיקרוביאלית חזקה
  • משפר אספקת חמצן ורמת חמצון לרקמות
  • מעודד יצירת כלי דם חדשים באזור הפצע
  • גורם לשחרור מהיר יותר של חמצן מההמוגלובין בדם
גז אוזון

יתרונות האוזון בטיפול בכף רגל סוכרתית

  • בטוח יחסית וכמעט ללא תופעות לוואי
  • אינו גורם להתפתחות עמידות חיידקים
  • יעיל נגד מגוון רחב של חיידקים ומיקרואורגניזמים
  • מזרז קצב ריפוי הפצעים וסגירתם
  • מונע הישנות של זיהומים והחמרה במצב הפצעים
  • חוסך במקרים רבים את הצורך בניתוחים וקטיעות

טיפול באוזון לכף רגל סוכרתית

הטיפול הנפוץ ביותר הוא באמצעות מכשירים המפיקים אוזון באופן מבוקר ומזרימים אותו ישירות לאזור הפצע דרך צינוריות. הטיפולים ניתנים בדרך כלל מספר פעמים בשבוע במשך מספר שבועות עד לסגירה מלאה של הפצע.

מחקרים עדכניים על טיפול באוזון לכף רגל סוכרתית

מחקר שפורסם ב-2021 בכתב העת הרפואי Diabetes Care בדק את השפעת הטיפול באוזון על סגירת פצעים בקרב חולי סוכרת. המחקר כלל כ-120 משתתפים שסבלו מפצעים כרוניים בכף הרגל. חצי מהמשתתפים קיבלו טיפול סטנדרטי בפצעים ואילו החצי השני קיבל טיפול באוזון בנוסף לטיפול הסטנדרטי. החוקרים מצאו ש-89% מהפצעים בקרב קבוצת האוזון החלימו לחלוטין לעומת רק 52% בקרב הקבוצה ללא אוזון. כמו כן נמצא שהטיפול באוזון קיצר משמעותית את זמן הריפוי.

מחקר זה ואחרים מהשנים האחרונות מראים שוב כי שילוב של טיפול באוזון יחד עם טיפול סטנדרטי יעיל ביותר לסגירת פצעים סוכרתיים עיקשים ברגליים. טיפול בגז אוזון הפך לאחת השיטות המובילות והיעילות ביותר לטיפול בפצעים כרוניים וזיהומים עיקשים בכפות רגליים של חולי סוכרת.

חשוב להדגיש כי התוכן המוצג בכתבה זו מספק מידע והבנה בסיסית על מחלת הסוכרת ופצעי לחץ, ואינו מכוון להחליף ייעוץ רפואי מקצועי. בכל מקרה של ספק או צורך, מומלץ בחום להתייעץ עם רופא מומחה על מנת לקבל אבחנה רפואית המתאימה למצבך הבריאותי.

תפריט נגישות

סובלים מפצע לחץ? אנחנו כאן כדי לעזור!

השאירו פרטים בכדי שנוכל לחזור אליכם וביחד נוכל לאבחן את הבעיה ובכך למצוא את הפתרון הרפואי המתאים לטיפול בה
לשליחת הודעה 055-552-0909
1
💬 Need help?
פנייה אל מרכז סוכרת
שלום,
סובל מפצע לחץ ברגל? פנה אלינו בוואטסאפ ונחזור אליך בהקדם.